1114

 

KASZUBSKI ZESPÓŁ PIEŚNI

I TAŃCA  "KOŚCIERZYNA'

 

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” jest zespołem amatorskim, należącym do elitarnej grupy Polskiej Sekcji CIOFF. Zespół w repertuarze posiada najpopularniejsze melodie, pieśni i tańce kaszubskie, zarówno dawnej twórczości ludowej, jak i twórców współczesnych. Program wykonuje w formie suit opracowanych artystycznie. Poza folklorem kaszubskim, posiada w swoim repertuarze suitę morską, krakowską oraz narodową z okresu Księstwa Warszawskiego. Zespół jest wizytówką miasta i regionu.

Występy w tradycyjnych, ludowych strojach przyczyniają się do rozpowszechniania i podtrzymania tradycji i kultury kaszubskiej, specyficznego haftu kaszubskiego, propagowania kultury ludowej wśród społeczności lokalnej i ponadregionalnej, ochrony kultury ludowej i zanikających elementów regionalnych, promowania miasta Kościerzyny i Kaszub w kraju i za granicą. KZPiT „Kościerzyna” rozpoczął działalność jesienią 1974 roku przy Kościerskim Domu Kultury im. Józefa Wybickiego.

Obecnie kierownikiem zespołu jest pani Anna Lideke - Konert.

Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna” jest zespołem amatorskim w całym tego słowa znaczeniu. Tworzą go mieszkańcy miasta Kościerzyna oraz otaczających go miejscowości.

Zespół pracuje w trzech sekcjach: instrumentalnej /kapela/, wokalnej /chór/ i tanecznej. Zajęcia poszczególnych grup odbywają się w Sali Widowiskowo – Kinowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie.

Zespół jest laureatem wielu nagód krajowych i zagranicznych, uczestniczy w festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Ale najważniejsze jest to, że zdobywa zawsze serca publiczności. Występował między innymi w: Holandii, Niemczech, Bułgarii, Chorwacji Belgii, Turcji, Rosji, Norwegii, Danii, Francji i na Węgrzech i Litwie.

   

 

MIEJSCE ZAJEĆ

Sala Widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego

Kościerzyna, ul. 3 Maja 9a

SALA BALETOWA / I PIĘTRO/  

 ..................................................................

 

H A R M O N O G R A M

 

BALET

ŚRODA, PIĄTEK  godz. 18:00-20:00

 

CHÓR

WTOREK, CZWARTEK  godz. 18:00-20:00

 

KAPELA

PIĄTEK  godz. 17:00-19:00